sadsad x
asdasd

Doğal Sabun Yapımında Kostik Kullanımı

Doğal Sabun Yapımında Kostik Kullanımı

Sizlerden gelen sorular arasında en sık karşımıza çıkan soru “Sabunlarınızda kostik var mı?” veya “Sabunlarınızı yaparken kostik kullanıyor musunuz?” oluyor. Bu konunun çok merak edilmesini, doğal sabun yapımında kostik kullanılmasının zararlı bir şey olduğuyla ilgili olumsuz algının sebep olduğunu düşünüyoruz.

O zaman konuya biraz açıklık getirelim.

Anjelika Sabunlarında kostik var mı? Diye sorarsanız,

Cevap: Hayır.

 

Sabunlarınızı yaparken kostik (Sodyum Hidroksit) kullanıyor musunuz diye sorarsanız,

Cevap : Evet.

 

Çünkü Kostik (Sodyum Hidroksit) kullanılmadan yapılan ürün sabun değil ‘DETERJAN’ dır.

 

Doğru formülasyon ile yapılan nihai üründe hiçbir şekilde kostik bulunmaz, sodyum hidroksit, yağ asitleri ile birleşerek alkali bir tuz olan sabunu oluşturur.

 

Konuyu biraz daha açalım; sabun yaparken oluşan kimyasal reaksiyona ‘sabunlaşma’ denir. Sodyum Hidroksit (kostik) ve yağ asitlerinin birleşmesiyle oluşan kimyasal reaksiyon sonucunda sabun ve gliserin oluşmaktadır.

Oluşan reaksiyon sonucunda, artık ortamda Sodyum Hidroksit (kostik) yoktur.

Sabunlaşma, lise yıllarındaki kimya dersinden de hatırlayacağınız gibi, asit-baz reaksiyonudur. Asit ve baz birleşince birbirini naturalize eder ve tuz oluşur. Sabun, Sodyum Hidroksit (baz) ve yağların (asit) birleşmesiyle oluşan bir alkali tuzdur. Yani birleşen maddeler ile oluşan madde tamamen farklı birşeydir artık.

Oksijen (O2) ile Hidrojen (H) ‘in birleşerek suyu (H2O) oluşturması gibi…

‘Sodyum’ (Na) -su ile reaksiyona girerse alev alan ve patlamaya sebep olan bir maddedir- ile ‘Klor’ (Cl) -çok zehirli bir gaz- birleşince oluşan kimyasal reaksiyon sonucunda yediğimiz sofra tuzu (NaCl) oluşması gibi…

Yani Doğal Sabun yapımında kostik kullanımı ile, kimyasal bir madde kullanılıyor ve oluşan şey ‘kimyasaldır’ veya ‘doğal değildir’ gibi bir algı oluşturması tamamen YANLIŞTIR. Bunun yanısıra kül kullanılarak yapılan sabunların daha doğal olduğu algısı da tamamiyle gerçeklik dışıdır. Genel olarak ‘kül’ doğal bir madde, ‘kostik’ ise doğal olmayan bir madde gibi düşünülmektedir. Oysa ki kimyasal olarak bakıldığında ikisi de aynı maddedir. Sabun üretiminde sadece kül değil belli bir özellik kazanmış kül suyu kullanılır, bu özellik de küllü sıvıda Sodyum Hidroksit oluşmuş olmasıdır. Sodyum Hidroksit = Kostik. Kostik ise tuzun belli koşullarda elektrolize edilmesiyle elde edilir. Yani sabunlaşma için kullanılan kostik ile kül suyu aynı şey diyebiliriz. Gördüğünüz gibi oluşan algı ile gerçekler oldukça farklı.

 

Bunun yanında, Kül suyunun sabunlaşma aşamasında ne kadar kullanılacağı, içindeki aktif maddenin sabunlaşma için yeterli veya fazla olup olmadığının anlaşılması ve sabunun bunlarla doğru orantılı yapılmasının çok tecrübe gerektirdiği, herkesin bunu doğru yapamayacağı ise ayrı bir makale konusudur.

Sonuç olarak kostik ile yapılmış, iyi bir doğal sabun

 gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

O zaman İYİ BİR DOĞAL SABUN UN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

 

“DOĞRU FORMÜLASYON” 

Tabii ki her doğal sabun aynı değildir. İyi bir doğal sabun birkaç önemli özelliğe sahipdir. Bunlardan birincisi ve en önemlisi sabunun doğru bir formülle yapılmış olmasıdır. Doğru formülasyon, sabunlaşma bittikten sonra ortamda kostik kalmamasını sağlayan işlemdir.

Maalesef köylerimizde yapılan bir çok doğal sabun, bilinçsizce göz kararı miktarlarla yapıldığı için cildi kurutup tahriş etmektedir.

 

“SUPERFATTING” (Ekstra Yağlama)

Ekstra yağlama, iyi bir doğal sabun için ikinci önemli özelliktir. Doğal sabunun formülü oluşturulurken sabunlaşmada gerekli olan kostik miktarı için kullanılacak yağın oranını arttırmaya ‘ekstra yağlama’ (superfatting) denir. Bu işlem hem sabunlaşma sonunda ortamda doğal sabunda kostik artığı kalmamasını garantiler, hem de doğal sabunun nemlendirme özelliğini arttırır.

Sonuç olarak; Anjelika Sabunları doğru formülle yapılmış, en az %5 ekstra yağlanma oranı ile içerisinde kostik artığı bulunmayan ve cildi kurutmadan temizleyen iyi bir doğal sabun dur.

Saç, yüz ve cilt bakımınız için doğal sabun arıyorsanız, farklı ödeme seçeneklerinin yanında güvenli alışveriş imkânı da sunduğumuz online mağazamızı www.anjelika.com.tr ziyaret ederek, sabun çeşitlerimizi inceleyebilir, kendi ihtiyacınıza yönelik sabunlarımızdan satın alabilirsiniz.

 

Blog Yazılarımız
Tümünü Görüntüle
Doğal Sabun Yapımında Kostik Kullanımı
Sizlerden gelen sorular arasında en sık karşımıza çıkan soru “Sabunlarınızda kostik var mı?” veya “Sabunlarınızı yaparken kostik kullanıyor musunuz?” oluyor. Bu konunun çok merak edilmesini, doğal sabun yapımında kostik kullanılmasının zararlı bir şey olduğuyla ilgili olumsuz algının sebep olduğunu düşünüyoruz.
Doğal Peeling Sabunu Kullanmanın Faydaları
Peeling, vücuttaki ölü derilerin temizlenmesidir. Bu işlemin belli aralıklarla yapılması, daha sağlıklı ve nefes alan bir cilt demektir. Günümüzde bu işlemi yapmak için birçok ürün mevcuttur. Bu ürünlerin arasında tamamen doğal içeriklerle üretilen peeling sabunu çeşitleri , cildi temizlerken, bakımının yapılmasını sağlamaktadır. Bu başlık altında en doğal ve yüksek kaliteli peeling sabunu ürünlerini bulabilirsiniz.
Aromaterapik Sabunlarla Doğal Güzelliğe Kavuşun
Aromaterapi, en eski yüzyıllardan beri bilinen bir yöntemdir. Antik Mısır' dan beri uygulanan bu yöntem ile cilt bakımı ve çeşitli cilt hastalıklarının tedavisi sağlanmıştır. Günümüzde de etkin bir şekilde uygulanan bu yöntem aromaterapik doğal sabun çeşitleriyle çok daha pratik bir hale dönüşmektedir. Üretilen aromaterapik doğal sabun çeşitleri cildin canlanmasına, yenilenmesine, ölü derilerden arınmasına yardımcı olmaktadır.
Aktif Kömürlü Sabun Kullanmanın Avantajları Nelerdir?
Kömür, yüzyıllardan bu yana çeşitli tedavilerde kullanılmıştır. Özellikle bazı cilt yaralarının iyileşmesinde etkili olan kömür, cilt hastalıklarını tedavi etme özelliğine sahiptir. Günümüzde üretilen aktif kömürlü sabun ürünleri, ciltteki birçok sorunun giderilmesi amacıyla tercih edilmektedir. Her cilt tipi için uygun olan bu sabun, aynı zamanda detoks etkisi sunmaktadır.
Doğal Sabun ile Peeling
Son yıllarda cilt bakım içeriklerinde büyük değişimler oluyor. Neredeyse her gün yeni ürünler çıkıyor, içerikleri yenileniyor, ihtiyaçlar da buna bağlı olarak şekilleniyor. Doğal içeriklere olan ilgi artarken cilt bakım ürünleri de bu akımdan elbette etkileniyor. Siz de kendinize yeni bir cilt bakımı rutini oluşturmak ve tamamen doğal içeriklere yönelmek istiyorsanız, başlamak için doğru yerdesiniz! Cilt bakımı denince akla ilk gelen adımlardan biri, hiç şüphesiz peeling. Temizleme ve...
Doğal Sabun ile Cilt Bakımı
Doğal Sabun ile Cilt Bakımı Hava kirliliği, bakteriler ve makyaj cildinizi kirletiyor ve gözeneklerinizin tıkanmasına neden oluyor. Makyaj yapmış olun ya da olmayın, günlük cilt bakım rutininize önem vermeniz güzelliğinizi uzun yıllar korumanız için şart. Kozmetik sektöründe günden güne sayıları ve çeşitleri artan kimyasal içerikli yüz temizleme ürünleri sağlığınızı tehdit ederken erken yaşlanma gibi cilt sorunlarına da yol açabiliyor. Cildinizin sağlığını ve güzelliğini uzun yıllar...
Aromaterapik Sabunlar
Aromaterapik Sabunlar Aromaterapi sabunlar eski çağlardan bu yana uygulanan tedavi yöntemlerinden biri olan aromaterapinin bir parçasını oluşturuyor. Stres, gerginlik, anksiyete gibi etkilerin hafifletilmesi, saç ve cilt sorunlarının giderilmesinde faydalı etkileri kanıtlanmış olan aromaterapi sabunlarının yapımında, lavanta, portakal,   İngiliz Nanesi , defne gibi güzel kokulu bitkilerden elde edilen yağlar kullanılıyor. Alternatif tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilen aromaterapi, Çin, Antik Roma, Mısır, Hindistan...
Anjelika Doğal Sabun
Anjelika Doğal Sabun Sabun bilinen en eski temizlik malzemesi. Günümüze dek kişisel bakımdan tedaviye kadar da oldukça geniş bir alanda kullanıldı ve hayatımızın önemli bir parçası oldu. Gelişen ve değişen teknolojinin ardından temizlik malzemeleri, kişisel bakım ürünleri, şampuanlar oldukça çeşitlendi fakat bu çeşitlilik beraberinde doğal olmayanı da getirdi. İçerisinde tabiri caizse ne olduğu tam olarak bilinmeyen, birçok katkı maddesini barındıran ürünler piyasaya çıktı. Bu...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.